previous arrow
next arrow
Slider
 
 
 

Building Information Modelling - BIM - jest inteligentnym modelowaniem pozyskanych danych w procesie projektowania budynków i infrastruktury. Model taki fizycznie opisuje cechy i właściwości projektowanego obiektu, jest kompletną bazą informacji o danym obiekcie od koncepcji poprzez etap projektu, budowę aż po zarządzanie i eksploatację obiektu a nawet rozbiórki.

Prościej mówiąc BIM jest technologią, która pozwala nam odzwierciedlić realną budowlę w cyfrowym środowisku 3D.

Do tego celu wykorzystujemy najbardziej zaawansowane narzędzie jakim jest Autodesk Revit. Program ten umożliwia gromadzenie informacji wielobranżowo w jednym modelu (architektura, konstrukcja, instalacje), pozwala na wykrycie potencjalnych kolizji na etapie projektowania, co pozwoli uniknąć tego typu problemów na budowie i zdecydowanie zwiększy szansę na realizację inwestycji zgodnie z założonym harmonogramem.

Takie podejście jest możliwe między innymi dzięki temu, że Autodesk Revit umożliwia wspólną pracę na jednym, centralnym pliku (za pomocą połączenia z lokalnymi kopiami) projektantom różnych branż, często oddalonych od siebie o setki kilometrów.

Dodatkowo dzięki BIM i pracy w REVIT w prosty sposób możemy sobie poradzić z obliczeniem różnic materiałowych między projektem budowlanym, a wielkościami faktycznie użytymi na budowie (w wyniku zmian w projekcie w trakcie budowy itp). Dzięki wykorzystaniu skanera laserowego i Autodesk Revit w prosty sposób możemy wykonać walidację (weryfikację) powykonawczą BIM.  Proces ten znacznie przyśpiesza późniejsze rozbudowy obiektów.

Również dla obiektów istniejących wykonujemy modele 3D BIM. Jest to prosty i szybki sposób na uzyskanie podstawowych danych o obiekcie takich jak zestawienie powierzchni, kubatury, lokalizacja instalacji i elementów wyposażenia. Są to dane, które w trójwymiarowym modelu można automatycznie aktualizować zgodnie ze zmianami jakie zachodzą w „życiu budynku”.